Tipy na místa pro víkendový únik pod stan – příroda, soukromé pozemky, netradiční lokality

Snímek obrazovky 2025-04-25 v 11.50.45
 
Tipy na místa pro víkendový únik pod stan – příroda, soukromé pozemky, netradiční lokality
 

Stanování mimo kempy je v Česku omezeno zákonem a často vyžaduje předchozí souhlas majitele pozemku nebo správce oblasti. V tomto článku nabízíme přehled legálních možností, kde si lze postavit nafukovací stan Coody bez rizika postihu. Vycházíme z platné legislativy, zkušeností cestovatelů a doporučení dostupných platforem.

 
1. Soukromé pozemky přes BezKempu.cz 
Pokud nechcete řešit složité výklady zákonů, nejjistější cestou je rezervace místa přes platformy jako BezKempu.cz. Získáte legální místo ke stanování, často s bonusem (voda, záchod, klid). Pro nafukovací stan jsou tyto pozemky ideální, protože nejsou omezené striktními pravidly jako CHKO. Navíc zde často najdete i krásná a klidná místa uprostřed přírody, bez turistického ruchu.
 
Snímek obrazovky 2025-04-25 v 11.38.01
 
2. Oficiální tábořiště v chráněných oblastech (např. CHKO)

Stanovat volně v CHKO a národních parcích je zakázáno (§ 63 zákona č. 114/1992 Sb.). Některé oblasti ale nabízejí tzv. oficiální tábořiště nebo nouzové nocoviště – například Národní park Šumava.

Nouzová nocoviště v Česku aktuálně fungují pouze na Šumavě, a to zejména podél hlavní červené turistické trasy v blízkosti státní hranice mezi Železnou Rudou a Novou Pecí. Přenocovat bez rizika pokuty můžete například na místech jako Hůrka, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný, Nové Údolí nebo nejnověji u Plešného jezera.

Každé nocoviště má jasná pravidla: přespání je povoleno pouze na jednu noc od 18:00 do 9:00, bez rozdělávání ohně a s povinností odnést veškeré odpadky. Vzdálenosti mezi jednotlivými nocovišti jsou přibližně 11–15 km. Více informací najdete na nature.cz nebo kudyznudy.cz.

3. Nocování vs. táboření – znát rozdíl je klíčové
Zákon pojem „nocování“ výslovně neupravuje, ale v praxi se bere jako jednorázové přespání bez známek pobytu (karimatka, spacák, žádný stan). Táboření znamená vícedenní pobyt se stanem, ohništěm apod., a je ve většině přírody zakázané (§ 20 zákona č. 289/1995 Sb. o lesích). Postavením stanu – i na jednu noc – se technicky dostáváte na hranici táboření, což může být sankcionováno. 
 
4. Stanování u přehrad, rybníků a na obecních loukách
Předem ověřte vlastnictví pozemku (např. přes nahlizenidokn.cuzk.cz). Na obecních loukách někdy obce stanování umožňují po domluvě, ale není to samozřejmost. U přehrad často platí zákazy stanování z důvodu ochrany vody nebo kvůli správci pozemku (např. Povodí Vltavy apod.).
 
5. Na vlastním pozemku nebo u známých

Pokud máte zahradu, chatu, nebo známého s pozemkem, jde o ideální možnost. Pro nafukovací stan nepotřebujete speciální přípravu terénu a získáte soukromí i legálnost bez kompromisů.

6. Kempy – komfortní a bez starostí
Ať už plánujete víkendový výlet nebo delší pobyt, klasické kempy zůstávají nejjistější volbou. Nabízejí legální, zázemím vybavený prostor, kde si můžete stan postavit bez složitých pravidel a bez rizika pokuty. Výhodou je přístup k toaletám, sprchám, někdy i elektřině nebo občerstvení. Pro nafukovací stan Coody jsou ideální zejména klidnější a prostornější kempy, které neomezují velikost stanového místa.
 
V Česku najdete mnoho dobře hodnocených zařízení – od rodinných kempů u rybníků přes přírodní areály až po moderně vybavená rekreační střediska. Rezervace se dají často zařídit online a mnoho kempů umožňuje i příjezd mimo hlavní sezónu. Pokud hledáte pohodlí a jistotu, je kemp bezpečná a praktická volba.
 
Závěr
Stanování mimo kempy v ČR není nelegální, ale je velmi omezené. Nafukovací stan Coody vám umožní rychle postavit přístřešek, ale doporučujeme ho používat tam, kde je to legální, domluvené nebo výslovně povolené. Nejbezpečnější volbou jsou soukromé pozemky s předchozí rezervací nebo vlastní zázemí. Vždy platí: respekt k místu, přírodě a pravidlům.